opona zwijana mtb duro

Motocykliści czy kierowcy przeróżnego rodzaju aut bardzo dobrze wiedzą, że by móc nasycać się swoim pojazdem podczas sezonu (czy to letniego, czy również zimowego), trzeba go adekwatnie przygotować. Wiele osób niemniej jednak nie użytkuje bliźniaczej zasady względem rowerów, a to poważny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, pożąda uwagi własnego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością podczas najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

rower opona duro

Wprawdzie rower to nie auto ani motocykl, tym samym lista prac, jakie powinniśmy zrealizować w czasie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć i skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co powinniśmy zadbać przed zaczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, zbyt luźny lub też nadmiernie naciągnięty – należy go porządnie naciągnąć. Na domiar tego należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – prócz sztampowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odnajdziemy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W przypadku pęknięć lub nadmiernego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie pragniemy przecież, aby w czasie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma kolosalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, właśnie dlatego należy sprawić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed główną przejażdżką należałoby sprawić luz głównych śrub konstrukcji roweru, a gdy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. W dodatku należałoby uczynić detale oświetlenia – chcemy przecież być widoczni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, jakie należy wykonać przed główną przejażdżką. Po zimie warto również rower od początku do końca umyć i pokryć ochronnymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie przyzwoiciej chroniony podczas całego sezonu.